Inscenizacja Bitwy na Zalewie Wiślanym – 14 wrzesień


Stowarzyszenie EUREKA, operator przystani w Kątach Rybackich, przy wsparciu Gminy Sztutowo, razem ze  Szkołą Żeglarską „Zielony Rzepa”  zapraszają na  inscenizację Bitwy na Zalewie Wiślanym, która odbędzie się  w dniu 14 września 2019 roku.  W roku bieżącym uzyskaliśmy dla naszego przedsięwzięcia patronat Marszałka Województwa Pomorskiego i Starosty nowodworskiego.

W roku bieżącym po raz drugi podejmujemy się organizacji wydarzenia o tak dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności (pierwsza inscenizację zorganizowaliśmy rok temu w 555 rocznicę bitwy), które przybliża wiedzę o najważniejszej bitwie morskiej w polskiej historii, rozegranej na wodach Zalewu Wiślanego w 1463 roku, która położyła kres dominacji Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach i zadecydowała o bliskim zakończeniu wojny 13-letniej, powrocie do macierzy Pomorza Gdańskiego, Warmii i Żuław. Rekonstrukcja historyczna jest przede wszystkim atrakcyjną formą edukacji na temat tych nieznanych większości mieszkańcom faktów.

Projekt zakłada wspólną realizację z organizacjami społecznymi, jak Lokalna Organizacja Turystyczna ze Sztutowa, koło gospodyń w Kątach Rybackich, udział Muzeum Zalewu Wiślanego, grup rekonstrukcyjnych i pasjonatów historii. Podobnie do ubiegłorocznego wydarzenia inscenizacji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Secret Garden Singers, dzięki czemu całość będzie miała charakter śpiewogry, a ostatecznie biesiady średniowiecznej, w którą włączą się mieszkańcy. Przewiduje się pokazy dawnego rzemiosła i degustacje jadła staropolskiego. Do realizacji zaangażowana zostanie również grupa uczniów ze szkoły w Sztutowie, uczestniczących w tańcach i śpiewach średniowiecznych oraz młodzieży z ośrodka szkolno-wychowawczego z Malborka. 

Mamy nadzieję, że nasze działania pozwolą wpisać inscenizację Bitwy na Zalewie Wiślanym na stałe do kalendarza imprez, jako wydarzenie cykliczne i lokalną atrakcja ściągającą co roku do Kątów Rybackich wielu turystów. 

W programie:
10.00 – 14.00 – regaty młodzieżowe w klasie Optymist, LASER i Międzynarodowej Klasie NAUTICA  450.
15.00 – rozpoczęcie inscenizacji

 
Twój adres IP to:   100.26.176.111
Twój HOST to:   ec2-100-26-176-111.compute-1.amazonaws.com

 

Dodaj komentarz

Pola wymagane, sa oznaczone symbolem *

*

code