Promocja kwartalnika „Prowincja”


Kwartalnik społeczno-kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” istnieje już od dziesięciu lat. Od samego początku jego redaktorem naczelnym jest pochodzący ze Sztumu Leszek Sarnowski. Wydano do tej pory 38 numerów pisma. Znajdziemy w nim ciekawe historie dotyczące naszego regionu, wspomnienia mieszkańców (byłych i obecnych), poezję i prozę, prace plastyczne  autorów wywodzących się  z Żuław i Powiśla i tu mieszkających.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane dwa ostatnie numery kwartalnika nr 37 i 38.

Dr Andrzej Kasperek pisze o domu podcieniowym w Trutnowach, a także o muzyku jazzowym Leszku Możdżerze, który próbował resocjalizacji więźniów przez sztukę.

Wiesław Olszewski o bohaterach niepodległości – Ignacym Wasilewskim i admirale Unrugu.

Dr Marcin Owsiński w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu wojny, przenosi nas w dramatyczny rok 1939, kiedy właśnie w jego miejscowości budowano „miejsce przeklęte”.

O ciekawostkach archeologicznych w każdym z numerów pisze Grażyna Nawrolska, a Seweryn Pauch próbuje wyjaśnić tajemnicze znaki na żuławsko-powiślańskich świątyniach.

Prezentowana jest poezja Andrzeja Lipniewskiego, wybitnego poety żuławskiego, który zmarł w ubiegłym roku.

Od kilku lat kwartalnik wydaje również książki w ramach tzw. Biblioteki Prowincji. W 2019 r. wydano książkę Alicji Łukawskiej i Halina Łukawskiej – „Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza”.

 Na spotkaniu będzie obecna Alicja Łukawska, która spisała w tej książce wspomnienia swojej matki. Ta biograficzna relacja zahacza jednocześnie o wielką historię, bo jest to także opowieść o trudnych polskich losach. Czytelnik znajdzie tam fakty, które były doświadczeniem całego pokolenia Polaków: biedne, przedwojenne dzieciństwo na wsi, wybuch II wojny światowej, prześladowania i próby wynarodowienia Polaków przez Niemców w czasie niemieckiej okupacji, wypędzenie z domu rodzinnego, wywózkę na roboty przymusowe do III Rzeszy, wyjazd ze swojej małej ojczyzny na Ziemie Odzyskane i w końcu wędrówkę za chlebem do miasta.

Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami, a także nabyć ostatnie numery kwartalnika „Prowincja” oraz książki z Biblioteki Prowincji.

Serdecznie zapraszamy!

 

  • 17 lutego 2020

    Z przyjemnością się wybiorę

    Odpowiedz
Twój adres IP to:   44.222.64.76
Twój HOST to:   ec2-44-222-64-76.compute-1.amazonaws.com

 

Dodaj komentarz

Pola wymagane, sa oznaczone symbolem *

*

code