XXI edycja Żuławskiej Halowej Piłki Nożnej dobiegła końca

Mistrzem, po rocznej przerwie ponownie Auto Kajtek Hemako Sztutowo. Do pierwszej ligi awansowały: KS Tuja i Optylux Nowy Dwór Gdański.

Ostatnie rozdanie w żuławskiej „halówce” miało dość emocjonujący przebieg.

Najbardziej zawikłana była sytuacja w czołówce drugiej ligi, gdzie prowadząca Sztutozzeria potrzebowała tylko jednego punktu, aby wygrać rywalizację.

Niestety ostatnia kolejka w tej lidze miała całkiem inny przebieg.

Jako pierwsza awans zapewniła sobie ekipa KS Tuja, która pokonała Gravel Mady Ostaszewo 4:3. W bezpośrednim starciu Sztutozzerii z Optyluxem, niestety padł niekorzystny dla sztutowian wynik 2:5. Do przerwy, przy stanie meczu 1:2, kibice Sztutozzerii mieli jeszcze cień nadziei na zryw swoich pupili. Tak jednak się nie stało. Brak recepty na obronę Optyluxa i nieszczelna defensywa mogły wróżyć tylko smutne zakończenie meczu. Ostatecznie zawodnicy Sztutozzerii musieli schodzić z parkietu pokonani, choć po walce. Tak czy inaczej zrobili oni w tym sezonie ogromny postęp i sieli postrach wśród pretendentów do awansu. Sztutozzeria kończy swoją drugoligową przygodę na trzecim miejscu i z brązowym krążkiem.

Nieco wcześniej ostatni mecz sezonu halowego w drugiej lidze zagrała Bryza. Jej przeciwnikiem w meczu o ósme miejsce była ekipa o nazwie Superagent.com.pl. Bryza dość miała duże trudności ze zdobyciem punktów, gdyż to przeciwnik prowadził do przerwy 3:1. Mobilizacja w drugiej połowie dała efekt i Bryza na swoje konto mogła dopisać trzy punkty, które zapewniły jej ostatecznie ósme miejsce w tegorocznej edycji.

Po zakończeniu rozgrywek drugiej ligi organizatorzy wręczyli zwycięzcom pamiątkowe medale i puchary. Najskuteczniejszym zawodnikiem drugiej ligi został z 28 trafieniami zawodnik Sztutozzerii Maciej Świderski.

Po południu na parkiet wybiegły drużyny pierwszoligowe. Jako pierwsi z naszych drużyn zrobili to Juniorzy Hemako Sztutozzerii. Ta drużyna, aby utrzymać czwarte miejsce, musiała wygrać spotkanie. Remis byłby korzystny dla przeciwnika. Mecz juniorów ze Stolarem był jak zwykle zacięty. Zawodnicy obu drużyn pomimo młodego wieku, znają się jak „łyse konie”. O dramaturgii tego meczu świadczy choćby wynik do przerwy – 1:1.

Niestety po przerwie juniorom nie udaje się udokumentować swojej przewagi. Na dodatek to Stolar podwyższa na 2:1. Na całe szczęście Szloser doprowadza do remisu 2:2 w 32 minucie i wynik nadal jest otwarty. Futsalowe szachy trwają do ostatniego gwizdka, po którym sztutowianie strzelają bramkę, ale nie zostaje ona uznana. Wynik remisowy promuje Stolar, który za sprawą lepszego bilansu bezpośrednich meczy, pozwala im zająć czwarte miejsce. W szeregach juniorów pozostał pewien niedosyt. Otarli się przecież o podium w pierwszym sezonie gry w wyższej lidze. Sporym osiągnięciem indywidualnym może poszczycić się Dawid Kiełczyński, który uplasował się na trzeciej pozycji wśród pierwszoligowych snajperów, uznając tylko wyższość dwóch seniorów z Auto Kajtek Hemako Sztutowo.

Ostatnim meczem sezonu była potyczka pewnego już mistrzostwa ŻHLPN wśród seniorów Hemako, którzy podejmowali pewnego już spadkowicza z ligi, Green & Joy Willa Joker. Hemakowcy do meczu przystąpili bez swoich asów atutowych, Pawła Friszkemuta i Patryka Ziarki. Ci dwaj biorą udział w rozgrywkach PZPN pierwszej ligi futsalu, w barwach Team Lębork. Ciekawostką jest fakt, że jest to już czwarta liga, w której ci zawodnicy mogą sięgnąć po mistrzostwo. W barwach Viktorii wygrali Elbląską Ligę Halową, w barwach Hemako – ŻHLPN, prowadzą w lidze Oliwia Business Center w barwach Omidy i walczą o awans dla Lęborka.

Wracając do meczu, zwycięstwo w którym miało wartość przysłowiowej pietruszki, przewaga sztutowian nie podlegała dyskusji. W tym dniu przebudzenia doznał Maciej Daniluk, który karał przeciwnika raz po raz celnym trafieniem. Z racji absencji wspomnianych kolegów oraz braci Piechnik, w rolę zawodnika z pola musiał wcielić się golkiper Marcin Wolski. Jego miejsce w bramce zajął Tomek Świderski. Zagadką do rozstrzygnięcia w tym meczu była kwestia króla strzelców. Przed meczem liderem z przewagą dwóch bramek nad Adamem Rombalskim był Patryk Ziarko i tak też rywalizacja się zakończyła. Rombalski zaliczył jedno trafienie i musiał się zadowolić drugim miejscem.

Hemako ostatecznie wygrało tylko 4:3, dzięki czemu z ośmioma punktami przewagi zostało zwycięzcą ligi. Po meczu odbyło się zakończenie zawodów. Prezes ŻTS Tadeusz Studziński podziękował drużynom za udział, a następnie wraz z burmistrzem Nowego Dworu Gdańskiego Jackiem Michalskim wręczyli pamiątkowe medale, dyplomy i puchary. Hemako oprócz Mistrza i Króla Strzelców zgarnęło nagrodę fair play, która jest miłym uzupełnieniem pozytywnej oceny postawy zawodników zespołu.

Ceremonie zakończyły pamiątkowe fotografie i miniwywiady. Gratulujemy i do zobaczenia już na jesień (koniec listopada) w XXII edycji Żuławskiej Halowej Lidze Piłki Nożnej.

autor: Henryk Kuczma

Twój adres IP to:   3.236.138.253
Twój HOST to:   ec2-3-236-138-253.compute-1.amazonaws.com