Kolejne kroki w walce z koronawirusem
Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Więcej informacji na stronie: => LINK
„Inteligencja zaściankowa „to jest obraźliwe , napisałeś to jednak Gregory ….robisz co chcesz . Masz takie prawo bo strona jest Twoja . Brawo 🙂 Zwróciłam tylko uwagę na to iż informacje są nierzetelne . Straszycie ludzi . Pozdrawiam i spokojnej nocy . Mniej nerwowo . Masz coś na sumieniu ?
Widzę, że inteligencja zaściankowa zmieniła portal do wylewania swojego hejtu.
Tak, więc odniosę się do obu komentarzy poniżej.
Do: To są rzetelne informacje
Cały Twój komentarz jest pod linkiem na końcu wpisu jak i w grafice głównej z wyraźnym napisem DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.
e-Sztutowo jest portalem informacyjnym a nie biuletynem rządowym, dlatego podałem krótką informację, co obecnie dzieje się w kraju, a dotyczy nas, mieszkańców oraz link dla osób chcących dowiedzieć się więcej w tym temacie.
Tak samo jest z ustawami. Każdy powołuje się na ustawę i odsyła do jej treści w Monitorze Rządowym. O tyle jestem lepszy, że podaję linka bezpośredniego do portalu rządowego, który zajmuje się w tym kraju problemem epidemii i nikt nie musi szukać w Monitorze Rządowym swojej ustawy, a następnie wszystkich nowelizacji do niej.
Do: Wstyd Grzegorzu
Jak wspomniałem wyżej są to informacje bieżące udostępniane w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, który zajmuje się w tym kraju problemem epidemii.
Mój zawód pozwala mi zarabiać poprzez komputer i Internet, więc na wczasy na pewno zarobię.
Jakie to są dojne placówki? Placówki, z którymi ja współpracuję wszystkie pracują i osobiście tam jeżdżę, aby wykonywać swoje usługi na miejscu lub też zdalnie. Naszej Gminy nie obsługuję już od kilku lat, więc, czy jest otwarta, czy zamknięta nie robi mi żadnej różnicy. Zdalnie pracuję od kilku lat i to, co nie wymaga mojej wizyty robię w domu pijąc kawę, więc nie jest to dla mnie nowość.
Tak, więc informacje pochodzą z portalu rządowego, a nie od wójta. Nawet gdyby pochodziły od wójta lub też od świętego Mikołaja, to, jeżeli informacja będzie dotyczyła naszych mieszkańców to ją na pewno zamieszczę i nie będę brał sobie do serca opinii osób niepodpisujących się własnym imieniem i nazwiskiem. Tym wpisem uprawiam propagandę rządową, zamieszczając informacje ze szkoły, szkolną, a jak z biblioteki to biblioteczną? Propagandę więc uprawiasz Ty, tylko czyją i na czyje polecenie?
Portal ten prowadzę za własne pieniądze i nie czerpię z tego tytułu żadnych korzyści. Opłacam serwer oraz domenę, spędziłem wiele godzin, aby powstał jak również wszystkie informacje zamieszczam kosztem swojego wolnego czasu. Nie ma na portalu żadnych reklam, gdyż chcę, aby wyglądał przejrzyście i nie był zaśmiecany tego typu treściami.
Od momentu zamknięcia szkoły, przygotowuję laptopy dla uczniów, zamieszczam materiały na stronie szkolnej oraz wraz z nauczycielką stworzyliśmy bardzo rozbudowaną profesjonalną platformę do nauczania zdalnego.
Robię to nieodpłatnie poza swoimi zawodowymi obowiązkami. W momencie, kiedy ty rozmawiasz z żoną, czy oglądasz telewizję, ja siedzę wieczorami, nocami i całe weekendy przed komputerem i pracuje, aby twoje dzieci mogły kontynuować naukę. Nie zdajecie sobie sprawy ile to jest ciężkich dni pracy i nieprzespanych nocy przed monitorem, aby sprostać zadaniu, które spadło na nas niespodziewanie, a problem musiał być rozwiązany natychmiast.
Właśnie przed chwilą opublikowałem Wasze komentarze jak i napisałem swój, gdyż jeszcze robię poprawki na portalu do zdalnej nauki, więc siedzę przed komputerem i przy okazji odbieram maile a wybiła właśni godzina duchów i nastał nowy dzień.
Wiem, że nic z tego nie mam i miał nie będę oprócz naprawdę dużej satysfakcji, że w tak ciężkim okresie stanąłem na wysokości zadania i dałem z siebie wszystko, co mogłem nie licząc na żadne zadośćuczynienia z niczyjej strony. Na pochwały też nie liczę, choć po wszystkim, jak szkoła wróci do normalności przynajmniej od Ciebie bym prosił małe: dziękuję, że moje dziecko mogło ukończyć klasę.
Ja w związku z tymi faktami nie mam sobie nic do zarzucenia.
I tu nasuwa się pytanie do obu Panów.
Co Wy dajecie tej społeczności w tak trudnym dla całego świata okresie oprócz hejtu, który pragniecie wylewać na innych? Czy kiedykolwiek coś daliście od siebie oprócz rozliczania innych?
Ja się nie boję i nie wstydzę swoich poczynań i będę chodził z podniesioną głową, a Wy?
Ale skoro tak chętnie piszecie swoje niczym niepodparte komentarze i macie trochę większą niż podstawową wiedzę informatyczną zapraszam do wolontariatu. Każda pomoc się przyda. Może wtedy docenicie czyjś wkład oraz poczujecie dumę, że wy też mogliście coś dać od siebie dla naszej małej społeczności.
Proszę o kontakt poprzez formularz na tym portalu z podaniem swojego imienia, nazwiska oraz numeru telefonu, a na pewno się skontaktuję, aby przedyskutować formę nieodpłatnej pomocy kosztem swojego czasu wolnego, którego macie widać dość dużo.
PS. Jak widzicie zamieszczam wszystkie komentarze, chyba, że będą zawierały treści obraźliwe lub naruszające czyjąś godność osobistą wtedy będą blokowane, ale w takim przypadku pojawi się informacja ode mnie, jako administratora portalu. Te dotyczyły konkretnie mojej osoby, więc się do nich odniosłem.
Gregor ma teraz dojne placówki zamknięte to ciągnie kasę za pisanie propagandy dla wójta. Gregor byś się wstydził
Aktualne zasady i ograniczenia
31.03.2020
Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Przeczytaj i stosuj.
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.
Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
Przemieszczać się możesz w przypadku:
dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).
Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.
Ważne! Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób – jedynie rodziny są wyjęte spod tego ograniczenia i mogą poruszać się w większych grupach.
Ważne! 2 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Ograniczenie dotyczy: przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego
Na czym polega? Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach:
dojazdu do i z pracy,
wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,
czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.
ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH
Ograniczenie dotyczy: przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.
Nie będzie można także korzystać z rowerów miejskich.
KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.
Na czym polega? W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.
SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE
Ograniczenie dotyczy: przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym.
Na czym polega? W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta.
Obowiązuje: od 2 kwietnia 2020 r.
Ważne! Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.
ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ
Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.
Na czym polega? Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.
Wyłączone są: zakłady pracy.
Pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
Obowiązuje do: do 11 kwietnia 2020 r.
GALERIE HANDLOWE
Ograniczenie dotyczy: działalności galerii i centrów handlowych.
Na czym polega? Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże:
spożywcza,
kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
artykułów toaletowych i środków czystości,
wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
artykułów remontowo-budowlanych,
prasowa,
artykułów dla zwierząt,
paliw.
Obowiązuje do: do odwołania.
Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.
LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE
Ograniczenie dotyczy: liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie
Na czym polega?
Sklepy i punkty usługowe
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
Godziny dla seniorów
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Targi
Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Placówki pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE
Na czym polega? W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU
Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu.
Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
Obowiązuje od: 1 kwietnia
UROCZYSTOŚCI RELGIJNE
Ograniczenie dotyczy: udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym.
Na czym polega? W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy).
Obowiązuje do: 11 kwietnia 2020 r.
Ważne! Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
GRANICE POLSKI
Ograniczenie dotyczy: przekraczania granic Polski przez cudzoziemców
Na czym polega? Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie:
obywatele RP,
cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
osoby, które posiadają Kartę Polaka,
dyplomaci,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej – po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Ważne! Transport cargo działa normalnie.
Obowiązuje do: 13 kwietnia 2020 r.
ZDALNE NAUCZANIE – LEKCJE W INTERNECIE
Ograniczenie dotyczy: zajęć w szkołach i na uczelniach
Zalecenia: Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie http://www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową.
Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r.
Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA
Ograniczenie dotyczy: działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.
Zalecenia: Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Kwestia ponoszenie opłat przez rodziców w czasie ich zawieszenia, powinna zostać uregulowana w statucie żłobka, jak również w umowie z rodzicami.
Obowiązuje do: do 10 kwietnia 2020 r.
Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
GASTRONOMIA
Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów.
Zalecenia: Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.
Obowiązuje do: odwołania.
KULTURA
Ograniczenie dotyczy: działalności instytucji kultury
Zalecenia: Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych.
Obowiązuje do: odwołania.
Ważne! Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.
KWARANTANNA
Ograniczenie dotyczy: osób, które:
wracają z zagranicy,
miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
mieszkają z osobą, która będzie kierowana od 1 kwietnia na kwarantannę (przepis wchodzi w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną).
Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:
w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać.
Obowiązuje do: odwołania.
Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.